Свинина

Не рекомендовано вводити в раціон малят раннього віку. Свинина - цінне джерело заліза, білка і вітамінів групи В, які необхідні для обміну речовин, росту і профілактики анемії. Це досить жирне м'ясо, тому в якості прикорму свинина буде важкою для шлунка малюка молодше трьох років.

Свинина традиційно є одним з основних видів м’яса, що використовуються в українській національній кухні. На відміну від мусульманських народів, які взагалі не використовують м’ясо свиней в їжу, в Україні з нього готується безліч найрізноманітніших страв. Крім того, свинина використовується для приготування різних м’ясних продуктів, тушонок, беконів, буженини, копченого та вареного сала, ковбас і сосисок.

Як і всі види м’яса, свинина є цінним джерелом білків для організму Вашого маленького бешкетника. До того ж, вона містить достатню кількість заліза, кобальту, цинку, а також вітаміну К, який, до речі, не руйнується під час теплової обробки м’яса та необхідний крихіткам для нормального згортання крові. Свинина містить в 2,5 рази більше незамінних поліненасичених жирних кислот та у 8 раз більше вітаміну В1, аніж телятина ,що традиційно використовується у прикормі малюків.

Коли Ви будете вводити прикорм у раціон свого маленького чемпіона, після того, як познайомите його з овочевими та фруктовими пюре та соками, а також з молочними кашами, необхідно обов’язково потурбуватися про те, щоб у прикормі Вашої крихітки було м’ясо.

Втім, для першого м’ясного прикорму малюка краще за все зупинити свій вибір на найменш алергенних сортах м’яса, таких як індичка або кролик. Незважаючи на всю користь, яку свинина може принести організму, вона здатна викликати у малюка алергію, до того ж, навіть пісні сорти свинини містять доволі велику кількість тваринних жирів, тому вводити її в харчування малюка краще вже після того, як Вашому маленькому бешкетнику виповниться рік.

У будь-якому випадку, як і будь-який інший продукт прикорму, м’ясні страви варто вводити в меню крихітки поступово. Для початку запропонуйте їй спробувати невелику кількість нової страви, і у випадку якщо у Вашого малюка все ж проявиться алергія на свинину, необхідно буде повністю виключити її з прикорму Вашої крихітки. Якщо ж малюк добре себе почуває та із задоволенням їсть нову для себе страву, можете поступово збільшувати кількість м’яса, що малюк їсть за 1 годування до повної порції. Пам’ятайте, що будь-яке м’ясо – це досить важка їжа для ще незрілої ферментативної системи крихітки, тому краще давати її Вашому малюкові у першій половині дня. Оскільки до того моменту, як малюкові виповниться 1 рік, він вже зможе похвалитися зубками, можете запропонувати йому м’ясо у вигляді тефтельок або парових котлеток. Так Ви зробите його смакові відчуття різноманітними та допоможете розвивати навички жування. При цьому матусі мають пам’ятати, що копченості та ковбасні вироби, в тому числі зі свинини, не рекомендується давати у прикорм малюкам хоча б до 2-х років через надлишок у них солі та жирів. Взагалі, використовувати сіль, цукор та різноманітні спеції під час приготування прикорму для Вашого маленького янголятка дуже небажано.

До того ж, під час виробництва копченостей, сосисок та ковбас використовуються різноманітні консерванти, барвники та харчові добавки, наприклад, соєве борошно, спеції та горіхи, які дуже часто можуть викликати алергію у дітей раннього віку, тому ці м’ясні продукти у раціоні Вашого маленького янголятка краще замінити стравами з натурального м’яса. Такий підхід допоможе Вам від самого дитинства піклуватися про користь та безпеку харчування для малюка, привчати його до культури здорового харчування та забезпечить збалансований раціон, з яким Ваша крихітка отримає достатньо поживних речовин, щоб всебічно рости та розвиватися.