Ковбаси і сосиски

Не рекомендовано вводити в раціон малят раннього віку. Ковбаси і сосиски поступаються м'ясу за харчовою цінністю, тому фізіологічної необхідності для їх введення в раціон малюка немає. Крім того, ковбаси і сосиски можуть містити сіль, різні смакові добавки, спеції і консерванти, які здатні завдати шкоди організму малюка.

У перші 6 місяців після народження найкращим харчуванням, яке матуся може дати своєму малюку, є грудне молоко. Однак до того моменту, як Вашому маленькому янголяткові виповниться півроку, молоко матусі вже не зможе давати йому достатню кількість вітамінів, мінералів та мікроелементів для активного росту. Тому саме в цей час раціон крихіток зазвичай починають урізноманітнювати та вводити у нього прикорм. Для початку малюків знайомлять зі смаком молочних каш та овочевих пюре, потім дають спробувати фруктові пюре та соки. І після того, як Ваш маленький бешкетник почне їсти повні порції такого прикорму під час годування, в його раціон вводять м’ясні пюре. Зазвичай це відбувається десь у 8-10 місяців.

Коли Ваша крихітка матиме зубки, Ви зможете давати їй прикорм у вигляді невеликих шматочків, які вона б могла гризти самостійно, при цьому розвиваючи жувальні навички. Втім, в той же час, хоча б до 2-х років до прикорму Вашого маленького чемпіона не варто вводити ані ковбас, ані сосисок. А краще взагалі зачекати з ними, допоки крихітці не виповниться 3-4 роки.

У сосисках та ковбасі міститься надлишкова кількість жирів та солі, що не принесуть користі організму Вашого малюка у період росту. Сіль, до речі, взагалі не варто використовувати під час приготування їжі для прикорму. Незважаючи на те, що вона є багатим джерелом натрію, вживання солі у ранньому віці може призвести до надлишку цього мінералу в організмі та, як наслідок, до підвищеного навантаження на видільну систему Вашої крихітки, що розвивається.

Надлишкове вживання тваринних жирів з дитинства також не принесе великої користі малюку. Хоча жири, разом з вуглеводами, є основним джерелом енергії для крихітки і надзвичайно важливі для того, щоб вона могла повноцінно рости та розвиватися, занадто високий вміст жирів у щоденному раціоні малюка небажаний, оскільки може призвести до проблем з вагою, ожиріння та розвитку серцево-судинних захворювань у старшому віці.

Матусям необхідно завжди пам’ятати про те, що хоча м’ясо – це продукт, багатий на білки, які слугують малюкові в якості будівельного матеріалу для росту, під час виробництва ковбасних виробів та сосисок широко використовують різноманітні добавки, тому такі м’ясні продукти завжди міститимуть меншу кількість білків, аніж страви з натурального м’яса. Крім того, у сосиски та ковбасні вироби зазвичай додають соєве борошно, спеції та горіхи, а також консерванти та барвники. Всі ці продукти є високоалергенними та часто можуть викликати алергічні реакції у дітей раннього віку. Через це краще за все повністю відмовитися від використання ковбас, сосисок та сардельок у прикормі Вашого маленького гурманчика більш натурального та повноцінного харчування.

До того ж, не варто також забувати, що через невеликі розміри та круглу форму маленькі дітки можуть легко вдавитися шматочками ковбаси чи сосиски. Тож піклуючись про безпеку та здоров’я свого маленького янголятка, Вам варто уважно слідкувати за його харчуванням та не використовувати ті продукти, що можуть викликати асфіксію у малюків, наприклад, виноград, горіхи, льодяники та шматочки сосисок та ковбас, у їжі малюків до 3-4-х років.

Долучаючи малюка з дитинства до культури здорового харчування та активного ставлення до їжі, Ви не лише проявите свою любов та турботу, а й закладете основи його майбутнього здоров’я на довгі роки.