Коров'яче молоко

Смачне і корисне коров'яче молоко рекомендовано вводити в раціон малюка на останньому етапі прикорму. Продукт багатий понад 200 мінералами і елементами, які незріла травна система немовляти не здатна безпроблемно перетравлювати. Білків, фосфору, кальцію, натрію в коров'ячому молоці в кілька разів більше, ніж в грудному. Але заліза, яке так важливо для кровотворення, менше. Тому передчасне введення продукту може стати причиною анемії. Після 12 місяців організм малюка вже буде здатний засвоювати цінні нутрієнти коров'ячого молока.

Коров'яче молоко – це справжній коктейль з поживних речовин. Воно складається з понад 200 компонентів: 83-89% води, білків, жирів, вуглеводів, всіх видів вітамінів і біологічно активних речовин. Однак, при всій своїй користі, матусям необхідно пам'ятати, що ідеальним харчуванням для малюків до 6 місяців є виключно материнське молоко. Саме в ньому містяться всі необхідні малюкові корисні речовини, вітаміни, мінерали та антитіла в оптимальних пропорціях для того, щоб Ваш маленький чемпіон ріс здоровим і повним сил.

Коров'яче ж молоко все-таки призначене для вигодовування маленьких телят, тому не зовсім підходить під потреби зростаючих малюків. Саме тому незбиране коров'яче молоко в раціон Вашого янголятка можна вводити не раніше 9-12 місяців, коли його травна система вже досить сформується, щоб перетравлювати такий продукт без проблем.

Білків у коров'ячому молоці приблизно в 3 рази більше, ніж в жіночому. І, здавалося б, це добре для малюка, адже саме з білків Ваш маленький чемпіон будує своє тіло. Однак, в грудному молоці більше білків сироватки, які легше перетравлюються травною системою і добре засвоюються організмом немовляти, а ось в коров'ячому більше казеїну, переварити який новонародженим малюкам ще складно. Крім того, коров'яче молоко практично не містить таурину – амінокислота, яка життєво важлива в перші місяці життя для правильного розвитку головного і кісткового мозку, сітківки очей, а також для нормального засвоєння жирів.

Вміст жирів, до слова, в коров'ячому і жіночому молоці приблизно однаковий, проте вони також розрізняються за своїм складом. Поліненасичених жирних кислот, які необхідні малюкам для розвитку нервової системи, головного мозку і хорошого зору, в коров'ячому молоці набагато менше, ніж в молоці матері, а також менше вуглеводів, які є основним джерелом енергії для зростання малятка. І хоча мінеральних речовин в жіночому молоці менше, ніж у коров'ячому, наприклад, фосфору в коров'ячому молоці приблизно в 2 рази, натрію – в 3-4 рази, а кальцію – в 4 рази більше, ніж в грудному, проте форма, в якій вони знаходяться в материнському молоці, ідеально підходить для того, щоб засвоюватися малюком. До того ж, така різниця в змісті мінеральних речовин може привести до їх дисбалансу в організмі Вашого маленького непосиди. Крім того, материнське молоко містить травні ферменти, які допомагають малюку легше перетравлювати їжу в перші місяці життя, і антитіла, які захищають малюка від вірусів та інфекцій, поки його власна імунна система ще не зміцніла. 

Ще для Вашого маленького скарбу в перший рік життя дуже важливо отримувати достатньо заліза, яке необхідно для нормального розвитку кровоносної системи і обмінних процесів в організмі. І найбільше заліза малюк може засвоїти саме з Вашого молочка – приблизно 50% – а це більше, ніж з будь-якого іншого продукту харчування. Якщо ж поїти крихітку до півроку неадаптованим коров'ячим молоком, то вона буде недоотримувати значну кількість заліза для нормального розвитку. Тому для догодовування діток молодше року краще зупинити свій вибір на дитячих сумішах, склад яких адаптований під потреби зростаючого організму Вашої крихітки і збагачується всіма необхідними їй вітамінами і мінералами, тому Ви можете бути впевнені, що вона буде рости і розвиватися правильно. 

І все-таки не варто повністю відмовлятися від коров'ячого молока в раціоні маляти, адже воно є цінним джерелом поживних речовин. Просто починайте знайомити Вашого маленького гурмана з ним поступово і тоді, коли травна система малюка досить зміцніє для цього.

При цьому вводити молоко в раціон Вашого маленького гурмана потрібно обережно. Особливу увагу приділіть самопочуттю малятка, оскільки у деяких дітей, приблизно у 2-6%, може проявлятися алергія на один або кілька білків коров'ячого молока. Це найпоширеніший вид харчової алергії у немовлят, тому матусям слід уважно стежити за самопочуттям їхнього скарбу. Якщо у малюка проявилася алергічна реакція, Вам слід повністю виключити коров'яче молоко з раціону Вашого маленького чемпіона і звернутися за допомогою до лікаря, який допоможе підібрати для малятка правильну і збалансовану дієту.

Якщо ж організм дитини добре засвоює незбиране молоко, варто зробити його регулярним продуктом в меню Вашої крихітки. При цьому не варто давати малюкові знежирене молоко, або молоко зі зниженим вмістом жиру 1-2%. Молочко, яке Ваш маленький непосида спробує в першу чергу повинно містити достатню кількість жирів: 3,2-3,6%. А ось знежирене молоко можна давати Вашій малечі не раніше 2-х років. Можна давати цільне коров'яче молоко під час третього прикорму разом зі шматочком хлібця, сухарем або печивом. При цьому не варто давати малятку молоко разом з овочевими пюре і продуктами, особливо з квасолею, горохом або капустою, так як це може викликати посилене утворення газів в кишечнику малюка.

Коли ж Ви будете забирати маленького чемпіона від грудей, робіть це поступово. Спочатку спробуйте перевести Вашу крихітку на дитячу суміш під час ранкового годування, а приблизно через 5 днів замініть ще й вечірнє годування. Так малюкові буде легше перейти на новий режим харчування, отримуючи при цьому всі корисні речовини для гармонійного зростання.