Смородина

Солодко-кислувата смородина сподобається малюкові своїм яскравим смаком. Ягоду можна вводити в середині прикорму у вигляді ніжного пюре. Перший раз дайте спробувати малюкові тільки ложечку нової страви. Смородина, як і всі ягоди, — джерело цінного для імунітету вітаміну С і калію, який необхідний для підтримки електролітного балансу, а також заліза, який важливий для кровотворення і розвитку мозку.

Чорна смородина – це просто джерело вітамінів і мінералів. У цих невеликих ароматних ягодах містяться пектини, вуглеводи, органічні кислоти, солі калію, магнію, кобальту і заліза і, звичайно, вітаміни. Особливо багато в чорній смородині вітаміну С – 200 мг на 100 г ягід – що приблизно в 5 разів більше, ніж в суниці, в 8 разів більше, ніж в агрусі, малині і цитрусових, і в 10 разів більше, ніж в яблуках та грушах. 

За вмістом вітаміну С чорну смородину змогла обігнати хіба що шипшина, саме тому вона дуже корисна для Вашого маленького чемпіона, адже вітамін С потрібен йому для правильного розвитку опорних тканин, зміцнення імунної системи і загоєння ран. До того ж, якщо Ваш маленький чемпіон буде вживати продукти, багаті вітаміном С, зокрема, чорну смородину, то він зможе в 5 разів краще засвоювати з їжі залізо, що життєво важливо для гармонійного розвитку дітей старше 6 місяців. Тому, якщо Вашому маленькому скарбу вже виповнилося півроку, і Ви почали знайомити його з продуктами прикорму, можете сміливо урізноманітнити його меню пюре або соком з чорної смородини.

Знайомити крихітку з першими фруктами, до яких увійде і чорна смородина, варто десь через 3-4 тижні після того, як малюк почав їсти овочеві пюре і кашки. Починати вводити фруктові пюре потрібно так само, як і овочеві, з невеликої порції в 0,5-1 чайну ложечку, щоб малюк звикав до незнайомого смаку поступово. Чорна смородина має досить насичений смак і іноді може викликати алергічні реакції у маляток, тому матусям потрібно уважно спостерігати за їхнім самопочуттям. Якщо ж малюк добре сприйняв новий смак, можна поступово збільшувати порцію.

Після нейтрального смаку овочевих пюре і кашок чорносмородиновий сік може здатися малятку занадто концентрованим і кисленьким, тому для початку варто розводити його кип'яченою водою кімнатної температури в співвідношенні 1:1. Дайте малюкові спробувати не більше 0,5-1 чайної ложечки соку на день, і якщо він припаде до душі Вашому маленькому гурманчіку, через 3-5 днів можете дати йому на пробу вже нерозведений чорносмородиновий сік. Потім, коли малятко розкуштує соки з різних фруктів окремо, можна урізноманітнити його прикорм вітамінним коктейлем з соків декількох видів фруктів разом. І до того знаменного моменту, коли Вашій малечі виповниться рік, Ви й озирнутися не встигнете, як вона буде із задоволенням випивати в день до 100-120 мл смородинового соку.

Коли малюк підросте, і у нього з'являться зубки, можете давати йому смородину у вигляді ягід, особливо в сезон, щоб Ваш маленький чемпіон отримував всю користь натуральних фруктів і ріс здоровим та щасливим щодня.