Цукор

Не рекомендовано вводити в раціон малят раннього віку. Цукор - необхідна енергія для організму. Але раннє введення солодкої добавки в меню малюка може сплутати смакові відчуття. Цукор перешкоджає засвоєнню кальцію, тому не рекомендується підсолоджувати дитячий кефір і сирок, а також, наявність його у великій кількості може перевантажити нирки, печінку і гормональну систему дитини.

Важко собі уявити життя сучасної людини без звичного нам цукру. Цю солодку кристалічну речовину, в основному отримують з цукрової тростини чи буряку, хоча в деяких країнах для його виробництва використовують пальму, рис і навіть кукурудзу та сорго.

Цукор широко використовується в кулінарії для приготування різноманітних страв, кондитерських виробів, варення, джемів та напоїв. Цукор – це практично енергія у чистому вигляді, адже у 100г цієї речовини міститься приблизно 400 ккал.

Оскільки малюкам потрібно в 2-3 рази більше енергії на кг ваги, ніж дорослим, для активного росту та розвитку, їм необхідно їсти їжу з високою енергетичною густиною. І, здавалося б, найпростіший спосіб підвищити цю густину – додати в їжу цукор. Проте, Вашому маленькому бешкетнику це не піде на користь. Хоча цукор легко засвоюється організмом та має низьку вірогідність виявлення алергії у немовлят, він не містить у собі необхідних крихітці білків та поживних речовин, тому не зможе забезпечити Вашу крихітку вітамінами і мінералами для нормального розвитку. До того ж, надлишкове вживання цукру може призвести до підвищення рівня глюкози та ліпідів у крові малюка і навіть викликати пронос, тим самим погіршуючи загальний стан її здоров'я.

Оскільки солодкий смак від народження подобається крихіткам, у певний момент матусям може захотітися використати солодощі, щоб заспокоїти або нагородити своїх маленьких бешкетників. Проте цього робити не варто. Адже під час введення прикорму малюки повинні знайомитися не лише з солодкими продуктами, а й з продуктами харчування, що є різноманітними за консистенцією та смаком, аби вчитися їсти різну їжу і розвивати при цьому правильні смакові відчуття. Вживання великої кількості солодкої їжі з дитинства може призвести до того, що малюк не захоче пробувати іншу їжу, буде більше вередувати, засмучувати батьків та засмучуватися сам.

Саме тому вкрай важливо під час прикорму малюка дотримуватися правильної послідовності введення різних за смаком продуктів. І не варто використовувати для приготування прикорму - наприклад, пюре, соків чи компотів – цукор хоча б поки Вашому маленькому гурманчику не виповниться 2 роки.

І навіть після цього зловживати цукром у раціоні Вашої крихітки не варто, адже рекомендована добова доза цукру складає не більше 10% від загальної калорійності раціону малюка.

Якщо малюк їстиме натуральну непідсолоджену їжу, він отримуватиме енергію, з'їдаючи більше прикорму, разом з яким до його організму будуть надходити усі ті вітаміни та мінерали, що необхідні йому для активного росту та гармонійного розвитку.

Знайомити Вашого улюбленого чемпіона з печивом чи тістечками також краще не поспішати, навіть якщо він вже підріс і гризе шматочки фруктів та овочів своїми маленькими зубиками. Адже солодка їжа та цукор підвищують ризик розвитку карієсу у малюків.

У будь-якому випадку пам’ятайте, що піклуватися про здоров’я та щастя Вашого маленького бешкетника необхідно від самого народження. І не останню роль тут відіграє правильне та повноцінне харчування. Найкращим харчуванням, яке матуся може дати своєму малюкові у перші півроку його життя, є грудне молоко. Бо ж саме з ним Ваша крихітка отримає ті поживні речовини, що так необхідні їй, щоб гармонійно рости та розвиватися на радість Вам.