Квасоля

Квасоля — смачний і ситний прикорм для Вашого малюка. Вводити новий продукт в меню потрібно в відвареному і протертому вигляді. Малюк полюбить квасолю за ніжний смак, а мама — багатий важливими елементами склад. Квасоля — постачальник легкозасвоюваного білка, який допомагає швидко відновити свої сили. А ще в бобових багато заліза і вітамінів групи В, які необхідні для обмінних процесів і профілактики анемії.

Коли Вашому малюку вже виповнилося півроку, і Ви почали урізноманітнювати його раціон прикорму, не забудьте ввести в меню Вашого маленького гурмана бобові культури, зокрема квасолю. Цей живильний і корисний продукт за змістом повноцінних білків і заліза, що легко засвоюються, може скласти конкуренцію м'ясу, адже ж продукти, багаті залізом, особливо необхідні Вашому малюку після 6 місяців для правильного розвитку.

Квасоля містить багато поживних речовин, таких, як цинк, вітамін С, вітаміни групи В і фолієва кислота. Однак при цьому квасоля не накопичує в собі нітрати і містить відносно мало жирів.

У той же час, вибираючи продукти, з якими Ви збираєтеся познайомити малюка під час прикорму, не забувайте, що квасоля може викликати харчову алергію у малюків і містить речовини, які знижують вироблення травних ферментів і провокують вироблення газів в кишечнику, що може привести до дискомфорту у Вашого маленького непосиди при травленні. Тому краще всього вводити в раціон малюка пюре з квасолі вже після того, як Ви познайомили його з іншими овочевими пюре. Втім, якщо в меню малюка пюре з квасолі буде присутнє регулярно, його організм поступово адаптується і буде нормально перетравлювати їжу з бобових культур. Щоб пюре краще засвоювалося, спробуйте додати в нього пару крапель рослинного маслечка.

Якщо у Вашого янголятка не спостерігається проблем з травленням, можете познайомити його з пюре з молодої стручкової квасолі, починаючи з 10 місяців, а ось зрілу квасолю варто вводити в раціон дітей вже після 2-х років.

При приготуванні пюре з квасолі її необхідно ретельно вимочити і проварити. Спочатку дайте малюкові спробувати чайну ложечку пюре і, якщо воно припаде йому до душі, зможете поступово підвищувати кількість пюре до повноцінної годівлі. Не забувайте, що пропонувати немовлятам новий продукт харчування не варто в спекотну погоду або коли Ваш маленький непосида хворіє, так як в цьому випадку він може не оцінити незнайомий смак. Сіль, цукор і спеції додавати в пюре не потрібно, Ваш маленький гурман і так розкуштує смак нової страви, а без штучних добавок буде тільки корисніше.

Коли Ваш малюк стане дорослішим, Ви зможете з успіхом використовувати квасолю для приготування овочевих супів або як гарнір до м'яса і риби, щоб зробити їжу Вашого янголятка більш різноманітною і поживною.

Коли малюк сам навчиться тримати ручками ложечку, Ви зможете активно залучати його до процесу годування, щоб він сам із задоволенням їв улюблені ласощі і отримував необхідні для росту корисні речовини.