Сайт створений згідно з методичними рекомендаціями ВООЗ та наказом №149 МОЗ України
Знайомити малюка з козячим молоком рекомендується не раніше 5 етапу прикорму. Продукт містить важкі для засвоєння організмом немовляти білки, які можуть викликати алергічні реакції. У козячому молоці мало заліза, таурину, поліненасичених жирних кислот і вуглеводів, які так необхідні в перший рік життя для гострого зору, формування головного мозку і кровотворення. У козячому молоці багато кальцію, який необхідний для розвитку кісткової тканини, а також фосфору і натрію, які сприяють активності клітин і підтримки водно-сольового балансу. Але до 12 місяців організм крихітки в повній мірі не здатний засвоювати ці корисні нутрієнти з козячого молока.
Козяче молоко є дуже корисним і поживним продуктом, який ми з успіхом використовуємо в їжу вже кілька тисячоліть. Більше 200 компонентів козячого молока, включають в себе набір білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мінералів, а також ряд біологічно активних речовин, які приносять користь людині. Однак матусям ні в якому разі не можна забувати, що організм їх малятка відрізняється від організму дорослих, і їжа, яку вона отримує в перші місяці після народження, має бути не тільки поживною та корисною, а й відповідати особливим потребам його зростаючого організму і легко засвоюватися.
Найкраще харчування для малюків до 6 місяців – молоко їхньої матусі. У ньому є повний набір необхідних речовин, вітамінів та мінералів для гармонійного зростання. Всі речовини грудного молока підібрані природою таким чином, щоб малюк легко переварював їжу і засвоював якомога більше корисних речовин з неї. До того ж, в материнському молоці міститься набір ферментів, який допомагає незміцнілій травній системі малюка засвоювати їжу без проблем з животиком, та антитіла, які захищають малюка від вірусів та інфекцій.
Не дивлячись на те, що в козячому молоці в 4 рази більше білків, ніж в жіночому – а білки, як усім відомо, є основним матеріалом для росту малюка – вони набагато важче засвоюються малятком і можуть викликати здуття животика і коліки.
До того ж, у 2-6% дітей може виникати алергічна реакція на один або кілька білків молока, і якщо у Вашої крихітки проявилася така алергія на білки коров'ячого молока, це означає, що козяче, кобиляче, овече і будь-яке інше молоко не підходить для її харчування. Це найпоширеніший вид харчової алергії у новонароджених малюків. Втім, у більшості діток така алергія зменшується або зникає протягом перших 3-х років життя.
У козячому молоці, як і коров'ячому, практично не міститься таурин – дуже важлива для Вашого малятка амінокислота. Вона потрібна діткам в перші місяці після народження, щоб їхній головний і кістковий мозок продовжував правильно формуватися, а також необхідна для гострого зору в майбутньому.
Козяче молоко містить більше жирів, ніж грудне молоко матусі. При цьому відсоток поліненасичених жирних кислот, життєво важливих Вашому маленькому чемпіону для правильного розвитку нервової системи і сітківки ока, а також правильного розвитку когнітивних функцій, в них в 5 разів менше, а також істотно менше вуглеводів, які служать основним джерелом енергії для активного зростання і розвитку дітей в цьому віці.
І хоча козяче молоко має в 4 рази багатший мінеральний склад: в 2 рази більше фосфору, в 3-4 рази більше натрію і в 4 рази більше кальцію, однак мінерали з нього малюк не може засвоювати в повній мірі. Крім того, такий дисбаланс мінеральних речовин може привести до того, що в організмі, що росте буде надлишок одних і нестача інших вітамінів і мінералів.
Особливо небезпечний для малюків до року недолік заліза, якого в козячому молоці міститься недостатньо. Залізо відіграє важливу роль в обмінних процесах і нормальному розвитку кровоносної системи в період активного росту крихіток. Саме тому під час введення прикорму в раціон дітей варто в першу чергу давати їм продукти, багаті залізом або вітаміном С, який покращує засвоєння заліза з продуктів харчування, а з цільним козячим молоком Вам варто знайомити свого маленького гурмана не раніше 9-12 місяців.
А ось для діток молодше року краще зупинити свій вибір на дитячих сумішах промислового приготування. При цьому не обов'язково вибирати суміші на основі саме козячого молока. Будь-яке молоко, яке використовується для приготування дитячих молочних сумішей, проходить ретельну адаптацію під потреби зростаючого організму малюка, тому його білковий, вітамінний і мінеральний склад змінюється практично повністю, щоб наблизити зміст корисних речовин до їхнього змісту в материнському молоці. Тому використовуючи в харчуванні малюка дитячу суміш, Ви можете бути впевнені, що він отримає всі необхідні корисні речовини в потрібній кількості і буде рости і розвиватися правильно.
Даючи малюкові молоко, уважно спостерігайте за його самопочуттям. Якщо у Вашого маленького непосиди проявилася алергія, варто повністю виключити молочні продукти з його раціону і звернутися до лікаря, який допоможе підібрати правильну дієту, щоб ніяка алергія не завадила Вашому малюку гармонійно розвиватися. Якщо ж смак козячого молочка припав малятку до душі, у віці 9-12 місяців можете урізноманітнити меню цільним козячим молочком з печивом або сухарем під час одного з денних годувань.
Не варто поєднувати молоко з продуктами, які можуть викликати здуття животика у малюків, наприклад, з капустою, горошком, квасолею або овочевими пюре, оскільки це може перешкодити комфортному травленню Вашого маленького гурмана.
Не забувайте, що малюкам до 2-х років давати знежирене молоко, або молоко зі зниженим вмістом жиру, не рекомендується, для того, щоб вони отримували достатню кількість поживних речовин для правильного росту.
Коли ж Ви вирішите, що настав час віднімати Вашого маленького непосиду від грудей, для початку замініть його ранкове годування відповідної молочною сумішшю, а через 5-7 днів – і вечірнє, щоб Ваш скарб звикав до зміни свого раціону поступово.