Сайт створений згідно з методичними рекомендаціями ВООЗ та наказом №149 МОЗ України
Соковитий і дуже смачний апельсин — часта причина алергічних реакцій, тому його варто вводити обережно на останньому етапі прикорму. Апельсин — джерело вітаміну С, який необхідний для загоєння ран і формування опорних тканин і клітин. Фрукт також багатий на клітковину, яка стимулює роботу кишківника.
В апельсині міститься до 12% цукрів, 0,6—2% лимонної кислоти, до 50—65 мг вітаміну С, а також вітаміни B1, P, солі кальцію, калію, фосфору та інших мінералів. Апельсини використовують для приготування смачних і ароматних джемів, варення і цукатів. Апельсинова цедра використовується в кулінарії та парфумерній промисловості для виробництва ефірної олії. Вітамін С та органічні кислоти, які містяться в апельсині, допомагають малюкам набагато краще засвоювати залізо, що життєво важливо для діток, яким виповнилося 6 місяців.
Користь апельсина безсумнівна, втім, для першого прикорму він, на жаль, не підходить. Апельсин у прикорм перший раз давати треба дуже обережно, через те, що цитрусові фрукти входять до п'ятірки найпоширеніших харчових алергенів, вводити їх у раціон вашого маленького бешкетника необхідно вкрай обережно і лише після того, як він познайомиться зі своїм першим фруктовим прикормом. Якщо у вашого малятка проявляться найменші ознаки алергічної реакції, варто виключити з його прикорму будь-які цитрусові та замінити їх на фрукти, які краще засвоюються організмом малюка.
Введення апельсина у раціон малюка в якості першого прикорму є небажаним, оскільки він:
У той же час, після того, як ваша крихітка підросте та зміцніє, коли вона познайомиться з іншими продуктами, можна давати дитині апельсин у прикормі. Користь цього фрукта для маленького організму безсумнівна:
Для початку можна дати вашій крихітці спробувати не більше 0,5-1 чайної ложечки протертого апельсина у вигляді пюре. Не варто додавати до нього цукор або інші підсолоджувачі, аби не зіпсувати смак і аромат незнайомої для малюка страви. Після того, як малюк стане добре їсти новий делікатес, варто поступово збільшувати порцію до 100-150 г за годування. Можна додати до нього трохи сирка, аби під час годування дитина отримувала більше білків, що так необхідні йому у період активного росту.
А от коли ваш маленький дослідник почне все куштувати на зуб, запропонуйте йому самому брати ручками невеликі шматочки апельсина та жувати його. Не забувайте добре мити і чистити апельсин для вашої крихітки, щоб випадкова кісточка не зіпсувала йому насолоду від улюбленої їжі!
Апельсиновий сік, не лише подарує малюкові енергію та заряд бадьорості, а й допоможе відновлювати запаси рідини в організмі. Коли вже можна давати дитині апельсин, апельсиновий сік стане чудовим доповненням до щоденного меню. Вводити фруктовий сік у прикорм потрібно аналогічно до пюре. Починайте давати вашому маленькому гурману не більше 0,5-1 чайної ложечки соку на день. Якщо він буде добре засвоюватися крихіткою, ви зможете поступово збільшувати денну порцію соку до 100-200 мл в день.
Важливо пам’ятати, що фруктовий сік є найкориснішим у свіжозробленому вигляді, без додавання води чи підсолоджувачів. Останні лише збільшать у питті дитини кількість легкозасвоюваних вуглеводів, які мають низьку харчову цінність, втім, можуть підвищувати ризик розвитку карієсу у крихітки.
Оскільки вітамін С – це дуже нестійка речовина, він легко розпадається під дією великої кількості факторів. Наприклад, його розпаду може сприяти тепло чи світло. Тому якщо ви думаєте, чи піддавати страви з апельсином для малюка тепловій обробці, то безперечно краще першим вибором зробити апельсин у прикормі у сирому вигляді або у вигляді свіжозробленого соку, аби їжа крихітки була кориснішою.
Не забувайте, що в раціоні малюка свіжі фрукти і овочі повинні бути щодня. Від самого дитинства намагайтеся прищеплювати вашому янголятку навички здорового харчування, щоб він отримував достатню кількість вітамінів і мінералів для гармонійного розвитку, ріс здоровим та не хворів.