-
Правильне харчування протягом перших двох років життя має вирішальне значення для повного розкриття потенціалу кожної людини. Ця стадія характеризується швидким ростом, вимагає більших витрат енергії та поживних речовин. Тож, необхідно знати коли, який продукт та в якій кількості потрібно ввести в раціон маляти, аби забезпечити максимально повноцінний та безпечний прикорм.
Одним з таких продуктів є риба. Втім, існує мало інформації про її використання в якості першого прикорму. Тому на поличках у магазинах можна знайти безліч найменувань м`ясних баночок і лише кілька рибних. На відміну від м’яса, риба входить у топ-14 продуктів, здатних викликати важку алергію.
Коли можна вводити рибу в прикорм дитині?
-
Батькам не рекомендується відкладати додавання риби до раціону дитини, тому найліпшим періодом для знайомства з рибою вважається вік з 8 до 10 місяців, щоб уникнути появи залізодефіцитної анемії та алергічних проявів у майбутньому. Але пам'ятайте про головні ознаки готовності малюка до введення прикорму!
В якій кількості вводити у прикорм дитини рибу та як збільшувати пропорції.
-
Головне розпочинати з мінімальних, так званих мікродоз, що відповідають чверті чайної ложки. Поступово збільшуйте об'єм, за задовільної реакції організму, щоразу на 5 г, доводячи до 8 місяців до порції у 10-20 г. З 9 місяця і до року рибна страва має бути в об'ємі 30-50 г. Оптимальною для забезпечення потреб організму у корисних речовинах буде частота вживання риби 2-3 рази на тиждень.
Давайте завжди лише один новий вид продукту, аби в разі реакції одразу визначити, що стало її причиною.
Проміжок між новими продуктами складає 4-5 діб, але якщо у малюка є схильність до алергічних проявів, рекомендується зачекати 7 днів.
Запропонуйте новий прикорм до 14 години, аби до вечора оцінити реакцію маленького організму на введений продукт.
Слідкуйте за реакцією дитини на введений новий продукт. Вживання риби може викликати такі алергічні прояви, як кропив'янка, гастроінтестинальні порушення (діарея, блювання, біль у животі, набряк Квінке), а також анафілактичний шок. У такому разі, рекомендовано консультацію алерголога для діагностичного пошуку методом шкірного прік-тесту, здачі IgE з екстрактами риб, аналізу на триптазу та подальших рекомендацій щодо вживання риби у майбутньому.
Зауважу, що знайомство дитини з алергеном не буде зараховуватися виключно через грудне молоко мами, яка вживає в їжу рибу, адже материнський організм легко може впоратися з розщеплюванням білків, тож, цільний рибний білок не потрапляє у молоко. Навіть якщо молоко матиме запах риби, ароматичні речовини проникають у молоко, втім, не викликають алергію.
Важливим фактом є те, що алергія на рибу може бути контактною, на запах, а також виникати в таких місцях, як дельфінарій.
З якої риби починати перший прикорм?
-
Під час вибору риби для першого знайомства віддати перевагу можна як білій, так і червоній рибі, однак червона риба харчується крілем, тому може викликати негативну реакцію, навіть якщо у малюка немає алергії на рибу.
Риба потенційне джерело небезпечних паразитів, тому для її приготування необхідна термообробка (варіння, запікання, приготування на пару, інколи можна гриль).
Солону, мариновану, копчену рибу, суші, не можна давати дітям. Для дітей така обробка риби не підходить років до 7.
Рибні консерви, а також ікру, якщо їх спеціально не розроблено для немовлят, у раціон краще не вводити через високий вміст солі та спецій.
В якості прикладу наведу кілька варіантів сортів риби, які можна дати малюкові до року: це скумбрія, оселедець, дорадо, хек, сайда, путасу, тріска, сибас (лаврак), кета, горбуша, камбала.
До речі, тріска є дуже розповсюдженою причиною алергії. Реакція може виникнути не лише під час вживання, а й під час вдихання парів протягом приготування. Білок тріски вважається маркером алергії на рибу, бо він міститься в усіх видах риб та дає перехресну реакцію до дев'яти її видів: тріски, лосося, минтаю, скумбрії, тунця, оселедця, зубатки, палтуса та камбали.
Після року варто спробувати такі різновиди риби: форель, зубатку, щуку, окуня, тунця, осетра, стерлядь.
Також важливим є те, що спробувавши певний сорт риби і не отримавши на нього алергію, ймовірність виникнення алергії на інші сорти риби є мінімальною.
Якщо ваша родина страждала на харчову алергію, рекомендується вводити рибу у період від 6 місяців до одного року.
Однією з проблем, пов'язаних зі споживанням риби, є обмеження потенційного впливу ртуті. Це важливе питання для всіх, хто їсть рибу, та особливо для вагітних, жінок, що годують грудьми, та маленьких дітей. У великій рибі найвищий вміст ртуті, тому її не рекомендовано для прикорму як мінімум до двох років. Це, наприклад, макрель, марлін, акула, риба-меч, королівська скумбрія, тунець. Віддайте перевагу дрібній рибі, "мирній" перед хижою, морській чи океанічній перед прісноводною, наприклад, піленгасу, кефалі, оселедцю.
Яке рибне пюре використовувати в прикормі: домашнє чи промислове?
-
Пам'ятайте, що риба містить велику кількість кісток, і це є небезпечним.
Порівняно мало кісток у такій рибі, як тунець, макрель, ставрида, хек, навага, тріска, камбала.
Для приготування домашнього пюре необхідно ретельно перебрати філе риби чи пропустити через м'ясорубку 2-3 рази. До речі, блендер може гірше впоратися з дрібними кістками, тому віддайте перевагу саме м'ясорубці.
Промислове пюре також можна запропонувати вашому малюку. Цей варіант і безпечний, і зекономить час на приготування.
Підбираючи продукт у баночці, зверніть увагу на склад: небажаним є вміст солі та спецій, а також загусників. Також не рекомендовано обирати дитячу продукцію із занадто тривалим терміном придатності, понад 6 місяців.
Користь риби у першому прикормі
-
Риба містить дорогоцінну омега-3 жирну кислоту, яка відіграє важливу роль у виробленні гормонів та встановленні нормального обміну речовин.
Риба багата на вітаміни А, D, Е, В12, цинк, кальцій, залізо, йод та магній, тому, дійсно, цей продукт є особливо важливим у раціоні дитини.
Залізо у рибі, так само як і м'ясо, міститься у найдоступнішій формі, тому практично повністю засвоюється малюком. Залізо - один з найважливіших елементів для нормального розвитку дітей раннього віку. Воно входить до складу клітин крові і бере участь у багатьох обмінних процесах в організмі, тому продукти, багаті на залізо, мають обов’язково вводитися у прикорм маляток старших за 6 місяців.
Вітамін D, необхідний для правильного розвитку кісткової тканини, міститься в жирній рибі, зокрема сардинах, лососі, оселедці та тунці, а також у печінці тріски. Морська риба, наприклад, пікша, тріска і морський окунь, до речі, є найбагатшим природним джерелом йоду для правильної роботи щитовидної залози вашого малюка.
Якщо дитина відмовляється споживати м'ясо, але із задоволенням їсть рибу, вважайте, що дефіциту повноцінного білка у неї не буде, оскільки риба також забезпечує ріст та розвиток організму.
Пам'ятайте, що ви, батьки, є найкращим прикладом для своєї дитини. Якщо ви не споживатимете рибу, дитину важко буде вмовити її їсти. А втім, риба корисна для всієї родини та для будь-якої вікової категорії.