К каталогу
Причини та симптоми кишкової інфекції у дітейPrikormPrikorm

Причини та симптоми кишкової інфекції у дітей

Для початку розберемося, що таке кишкова інфекція та якими можуть бути причини її виникнення.

Кишкова інфекція у дітей є групою інфекційних захворювань різного етіологічного походження, що перебігають з переважним ураженням травного тракту, токсичними реакціями та зневодненням організму.

Кишкові інфекції за частотою захворювання у діток посідають друге місце після гострих респіраторних вірусних інфекцій. Діти утричі більше піддаються інфекціям, аніж дорослі.

Це зумовлено тим, що у дітей нижча кислотність шлункового соку у порівнянні з дорослими, а також не до кінця сформовано імунітет, який ще не здатен протистояти патогенній мікрофлорі.

Діткам складніше дотримуватись правил особистої гігієни і у них є фізіологічна звичка тягти ручки та іграшки до рота, що також виступає підсилюючим фактором. Близько половини випадків кишкової інфекції у дітей припадає на ранній вік, до 3 років.

Одними з найпоширеніших збудників кишкової інфекції у дітей є віруси, зокрема ротавірус, норовірус, ентеровірус, тощо, а також бактерії (клебсієла, сальмонела, ешерихія).

Зазвичай, зараження дитини кишковою інфекцією відбувається побутовим і повітряно-крапельним шляхом від хворої людини. Особливо легко та швидко захворювання поширюється у групах дитячих садків, коли діти разом грають, обідають і тісно контактують один з одним. Віруси та бактерії виділяються у навколишнє середовище разом зі слиною, калом, блювотою хворого і можуть зберігатися на поверхнях до 5 днів. Спочатку хвороботворні бактерії потрапляють до рота, звідти у шлунково-кишковий тракт, викликаючи запалення слизової шлунку та кишечника,  гастрит, гастроентерит, ентерит, гастроентероколіт, ентероколіт і коліт.

Крім того, підхопити кишкову інфекцію можна у басейні чи у невеликих водоймах із застійною водою, через погано вимиті овочі та фрукти, через брудні руки та іграшки.

Будьте уважні, оскільки розвитку кишкових інфекцій сприяє ослаблення та виснаження дитини, поганий імунітет, хронічні захворювання, - усе те, що сприяє зниженню захисних сил організму.

Діагностику кишкової інфекції у дітей засновано на клініко-лабораторних даних: анамнезі, симптоматиці, виділенні збудника у випорожненнях, виявленні специфічних антитіл у крові.

Складність діагностики полягає у схожості проявів кишкової інфекції з деякими хворобами шлунково-кишкового тракту, наприклад, лактазною недостатністю, інвагінацією, пілороспазмом. Саме тому батькам не слід проявляти зайву самостійність у встановленні діагнозу та лікуванні патології у немовлят. Слід довірити здоров'я дитини кваліфікованому фахівцю.

А от що стосується наймолодших, то найчастіше вірусною причиною виникнення даного захворювання у маленьких дітей є ротавіруси.

Ротавірусна кишкова інфекція частіше зустрічається наймолодших за віком дітей - від 6 місяців до двох рочків.

Як визначити, що у дитини кишкова інфекція?

По-перше, зверніть увагу на поведінку, - маленькі діти за інфекції сильно вередують, плачуть чи, навпаки, стають дуже млявими, відмовляються від грудей і пляшечки, після годування у них одразу відбувається зригування.

Після цього, зверніть увагу на випорожнення малюка. За кишкової інфекції у рідких випорожненнях є слиз і піна. До того ж температура тіла може підвищуватися до 39°С. У цьому випадку, краще не зволікати і одразу ж звернутися до лікаря або викликати швидку допомогу, адже зневоднення у малюків настає практично миттєво.

Що меншою є вага малюка, то більше небезпека. Зневоднення може призвести до втрати свідомості і навіть до летального кінця.

Критеріями небезпечної дегідратації у немовлят є відсутність поту, порушення діурезу (відсутність сечовипускання протягом 3 годин), сухість язика, плач без сліз, млявість і навіть судоми.

Що ж робити, якщо у дитини кишкова інфекція?

Не потрібно зволікати, а треба одразу звернутися до лікаря-педіатра. Важливо пам’ятати, що під час лікування лікарі ставлять перед собою відразу кілька завдань: усунути інфекційну причину, запобігти зневодненню, зняти неприємні симптоми та відновити нормальне функціонування дитячого організму.

Для цього дитині можуть призначатися наступні групи лікарських препаратів:

  1. глюкозно-сольові розчини для оральної регідратації;
  2. антибіотики (за бактеріальної форми захворювання);
  3. протигрибкові препарати (за грибкової інфекції);
  4. жарознижуючі засоби;
  5. сорбенти для запобігання інтоксикації організму.

Дітям з кишковою інфекцією корисною є щадна дієта. За появи перших симптомів рекомендовано виключення молочних продуктів, оскільки на тлі інфекції організм погано засвоює лактозу. Звісно, дана рекомендація не стосується немовлят, бо часте грудне вигодовування показано за кишкових інфекцій.

У дитини в гострій фазі, зазвичай, повністю відсутній апетит, і намагатися нагодувати її проти бажання не слід.

Якщо немає блювання, дитина може їсти рисову чи вівсяну кашу. Залежно від тяжкості кишкової інфекції, протягом 1-4 тижнів варто виключити з раціону сирі фрукти, овочі, жирну їжу, молочні продукти.

Захворіє дитина на гостру кишкову інфекцію чи нi, залежить від багатьох чинників, втім, сприйнятливість до кишкових інфекцій у дітей дуже висока. Будьте обережні, оскільки після перенесеної кишкової інфекції імунітет нестійкий, тож, не виключеною є можливість повторних захворювань.

Для того, аби запобігти розвитку кишкової інфекції, батькам необхідно дотримуватися досить простих профілактичних правил:

  1. Від самого раннього віку формувати у малюка первинні навички особистої гігієни.
  2. Ретельно стежити за чистотою рук дитини, забезпечувати чистоту предметів, що оточують малюка.
  3. Вживати в їжу лише чисту воду.
  4. Ретельно обробляти фрукти і овочі, перед тим, як давати їх у руки дитині.
  5. Регулярно проводити вдома вологе прибирання.

Такі прості правила допоможуть вам знизити ризик розвитку кишкової інфекції у малюка!

Вам може сподобатися: