-
Дотримання режиму харчування є необхідною умовою здорового росту та розвитку дитини будь-якого віку. Харчування через певні інтервали часу забезпечує ритмічну роботу шлунково-кишкового тракту, у малюка до призначеного часу починають вироблятися травні соки, поліпшується перетравлення і засвоєння їжі, підвищується апетит. У дітей раннього віку шлунок звільняється від прийнятої їжі приблизно через 3,5-4 години та, зазвичай, формується режим з однаковими проміжками у часі між основними прийомами їжі.
Але часом у дитини може розігратися апетит протягом цих проміжків, наприклад, якщо малюк не з'їв повну порцію під час обіду або витратив багато сил і енергії, граючи у рухливі ігри на прогулянці. Може трапитися так, що мамі з малюком довелося затриматися, і час обіду або вечері трохи відкладається. Не завжди є можливість нагодувати дитину повноцінним прийомом їжі.
Але не варто через це засмучуватися, тому що можна обрати ті продукти, які не зашкодять дитині, більш того, вони навіть можуть мати користь. Якщо є можливість, перекус можна приготувати самостійно, існує безліч корисних варіантів.
Аби перекус був дійсно корисним, необхідно дотримуватися кількох правил:
- Перекус не має перебивати апетит, тому треба стежити, аби малюк перекушував не пізніше як за 1-2 години до основного прийому їжі. Якщо малюк зголоднів, а до обіду чи вечері залишилося менше години, краще перенести основний прийом їжі та погодувати дитину раніше.
- Перекус не замінює сніданку, обіду чи вечері.
- Продукти для перекусу мають бути корисними та легкими для засвоєння. Не слід давати в якості перекусу солодощі, здобу, пиріжки, оскільки вони висококалорійні, бідні на вітаміни та інші поживні речовини.
Важливо пам'ятати, що основне завдання перекусу втамувати відчуття голоду на час до основного прийому їжі. Тому його обсяг не має бути занадто великим, щоб не перебивати апетит.
Отже, корисні перекуси для дитини:
-
- Печиво випускають різні виробники дитячого харчування. Зручність такого перекусу полягає в тому, що для нього не потрібне столове приладдя та додатковий посуд. Втім, не всяке печиво є безпечним для дітей. Завжди, в першу чергу, дивіться на склад продукту. У дитячому печиві не має бути синтетичних ароматизаторів, барвників і консервантів. Ці компоненти можуть провокувати розвиток алергії та проблем у роботі травної системи. До безпечних компонентів належать: пшеничне борошно, тростинний цукор, сухе молоко, оливкова олія, пюре чи сік з натуральних фруктів і овочів. Печиво слід з особливою обережністю давати дітям до року. Або ж ви можете самостійно приготувати перекус у вигляді печива. Обирайте рецепти з натуральними складниками, з мінімальною кількістю жирів та цукру, або ж зовсім без нього. Діткам до року не варто давати більш ніж 2 печива за один перекус.
- Рисові хлібці також стануть корисним варіантом перекусу. Вони містять у своєму складі клітковину та харчові волокна, які є важливими для гарної роботи шлунково-кишкового тракту. Ці речовини швидко втамовують голод і не дають переїдати. Уважно аналізуйте склад. Якщо під час виробництва використовували дріжджі, цукор, барвники, сіль, жири та консерванти, такий продукт не має нічого спільного з дієтичним меню. Будьте уважні, бо будь-які додаткові інгредієнти у хлібцях (злаки, зелень, прянощі) самостійно впливають на організм, що може призвести до передозування будь-якої з речовин у ньому, порушень випорожнень, алергічних реакцій, а також є небажаними для малюків певного віку. Рисові хлібці швидко насичують організм, але ефект зберігається недовго і почуття голоду з’являється знову.
- Фруктові батончики обирайте 100% натуральний батончик, лише з натуральних фруктів і ягід, бажано без додавання цукру (солодкий смак може надавати натуральний цукрозамінник фруктоза), уникайте консервантів і барвників. Зверніть увагу, що деякі батончики містять глютен, злаки, борошно, білок, які можуть викликати алергічну реакцію. Батончики рекомендовано діткам старше 1 року. За один перекус не бажано вживати більше одного батончика. До того ж поживні ласощі для активних діток старших за 2 роки можна приготувати самостійно зі злаків, граноли, сухофруктів. Такий продукт є досить поживним та калорійним, чудово підійде після активного відпочинку чи тренування. Складові повинні бути знайомими дитині в окремому варіанті, аби не викликати небажаної реакції організму.
- Свіжі фрукти, ягоди та овочі обов'язково повинні бути присутні у щоденному раціоні дитини. Вітаміни та мікроелементи у їх складі допомагають організму гармонійно рости і розвиватися. Це найдоступніший перекус для дитини. Його можна придбати у будь-якому магазині. Давати фрукти та овочі можна дітям з моменту готовності до прикорму з 4-6 місяців. Екзотичні продукти можуть спровокувати сильну алергію, тому в якості перекусу підійдуть сезонні фрукти, які ростуть в нашій кліматичній зоні. Зручність такого перекусу полягає в тому, що для його зберігання не потрібні спеціальні температурні умови.
- Фруктові та овочеві пюре можуть бути як основною стравою, так і перекусом. Вони ситні, корисні та безпечні. Овочеві пюре вводять у раціон дитини приблизно з 6 місяців, інколи з 4. Фруктові пюре не варто давати рано, аби дитина не звикала до солодкого смаку. В якості перекусу, пюре поєднують з сирком, кефіром чи дають самостійно. Головне, що дитина має бути знайома з цими продуктами. Не можна давати багатокомпонентні пюре, якщо їх складові ще не ввели у прикорм. Фруктові пюре у паучах зручно брати з собою в дорогу, наприклад, у тривалі подорожі. Враховуйте, що для перекусу овочевим пюре у баночці знадобиться столове приладдя. Аби готове пюре принесло дитині користь, у його складі не має бути консервантів, цукру, барвників, ароматизаторів та крохмалю.
- Усі діти дуже люблять солодощі, тому в якості перекусу можна їх порадувати натуральними цукерками. Під час виготовлення цих ласощів не використовують цукру і загусників, вони на 100% складаються з фруктового пюре, найчастіше яблучного. Такий перекус підійде дітям від 3-х років, коли дитина вже добре жує. Навіть незважаючи на натуральність цукерок, вживати їх треба дозовано не більше кількох на день. Фруктовий цукор, що міститься у складі яблучного пюре, може спровокувати розвиток карієсу, тому після перекусу дайте дитині попити води.
- Молоко та молочні продукти посідають у раціоні дитини до 3 років провідне місце. Вони є важливим джерелом будівельного матеріалу білку, а також кальцію для дитячого організму, сприяють формуванню та підтриманню здорової мікрофлори у кишечнику. У віці від 1,5 до 3 років дитина щодня має отримувати 500-600 мл молочних продуктів. Для перекусу добре підійде склянка кефіру, ряжанки чи дитячий йогурт з фруктами. Відмінним поживним перекусом може стати шматочок сиру негострих сортів (5-10 г).
Рекомендується суворіше приділяти увагу режиму харчування та уникати перекусів дітям із захворюваннями травної системи, з надмірною вагою та зниженим апетитом.
Незважаючи на те, що раціон дитини після 1,5 років поступово наближається до раціону дорослого, у харчування малюка до 3 років не рекомендується включати такі продукти з дорослого столу, як копченості, м'ясні та рибні делікатеси, цільні горіхи, екзотичні фрукти, чіпси, сухарики, торти, тістечка, шоколадні кондитерські вироби, газовані напої. Використання цих смаколиків може сприяти порушенню роботи органів травної системи, викликати алергію, знижувати імунітет і різко підвищувати рівень цукру у крові.